چگونه خلاقیت را در کودکانمان پرورش دهیم ؟

خلاقیت

تصور بسیاری بر این است که خلاقیت استعدادی ذاتی است و نوزاد با آن یا بدون آن پا به دنیا می‌گذارد. اما درست همانند بهره‌ی هوشی، خلاقیت هم در همه‌ی بچه‌ها به یک اندازه نیست. خلاقیت کودکان فواید زیادی برای ذهن، احساسات و حتی سلامت جسمی آنها دارد. برای مثال تحقیقی نشان داده است که قدرت تخیل به کودکان کمک می‌کند تا بهتر با درد کنار بیایند. 

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

چگونه آداب غذا خوردن را به کودکانمان آموزش دهیم ؟

غذا خوردن

اغلب کودکان ۹-۸ ماهه قادرند به تنهایی بنشینند، به همین دلیل بهتر است اگر سر میز غذا می خورید، صندلی بلندی برای کودک تهیه کنید تا او بتواند در کنار شما غذایش را بخورد، و اگر هم زمین غذا می خورید، پارچه ای سفید و پاکیزه زیر کودک پهن کنید تا از پراکنده شدن غذا عصبانی و ناراحت نشوید.

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

توصيه هايي براي انتخاب كوله پشتي مناسب

کوله پشتی مناسب

با فرا رسیدن پاییز و ایام بازگشایی مدارس والدین به تکاپوی تامین لوازم دانش‌آموزان می‌افتند. در بسیاری از مواقع ملاک خرید زیبایی می‌شود در حالی که معیارهای بسیار مهمتری برای خرید این لوازم وجود دارد.

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کودکانی که به مهد نمیروند

اگر کودک حاضر نیست به مهد‌ کود‌ک برود‌ یا چند‌ ساعتی بد‌ون شما جایی بماند‌، او را واد‌ار به این کار نکنید‌ چرا که باعث به‌وجود‌ آمد‌ن ناراحتی‌های بیشتری برایش ‌می‌شود‌. ابتد‌ا با او صحبت کنید‌ و از مزایای مهد‌ برایش بگویید‌. همراه هم بد‌ون اینکه از او جد‌ا شوید‌ به مهد‌ کود‌ک بروید‌ تا با محیط آشنا شود‌.

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کارگاه مادر و کودک شن بازی

شن بازی برای کودکان فعالیتی خوشایند و لذتبخش است. کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن می تواند خاصیت مایعات را داشته باشد از نظر اینکه می ریزد و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف در می آید. بازی با شن تجارب مفید و لذتبخشی را برای کودک ایجاد می کند.

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کم-رویی-در-کودکان

۱- به والدین این کودکان می گوییم که کودکان از رفتار شما الگو می گیرند، پس طوری رفتار کنید که کم رویی در کودکان تقویت نشود. در ضمن یادتان باشد که به این کودکان برچسب  نزنیم.

 ۲-لازم است والدین با تشکیل جلسات هفتگی یا روزانه در خانه فرصت اظهارنظر در مورد مسایل  مختلف را برای کودک فراهم کنند.

۳- بهتر است رفت و آمد های خانوادگی و دوستانه را بیشتر کنید.

 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کودکان-کم-رو-و-خجالتی

کم رویی و گوشه گیری در کودکان حالت های مختلفی دارد و عبارت است از: کناره گیری از موقعیت های اجتماعی؛ مثل مدرسه، میهمانی ها یا حضور در جمع دوستان. این کودکان سعی می کنند که محیط اجتماعی خود را به کسانی که خوب می شناسند، محدود سازند. آنها معمولا در خانه مشکلی ندارند. این کودکان به علت تماس های اجتماعی محدود، مهارت های متناسب با سن خود را یاد نمی گیرند و همین مساله در سنین بالاتر مشکلات بزرگ تری را برای کودک ایجاد می کند.
 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

شنا و فواید آن

ورزش شنا چه فوایدی برای کودکان دارد؟
شنا، ورزش بسیار مفیدی برای کودکان است. علاوه بر اینکه آمادگی قلبی- عروقی آنها را بالا می برد. به کودکان کوچک تر کمک می کند که بتوانند تعادلشان را حفظ کنند. راه رفتن در آب باعث تقویت عضلات پاها می شود. از سوی دیگر، شنا حس اعتماد به نفس و استقلال به کودکان می دهد؛ به نحوی که می توانند به توانایی های خود اکتفا کنند.
 برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کودکان-بهانه-گیر

بهانه گیری معمولا زمانی اتفاق می افتد که کودک با ناکامی در کاری روبرو می شود یا توانایی در ابراز احساسات خود ندارد. روانشناسان اعتقاد دارند کودکان در ۲تا ۳ سالگی بیشتر از هر زمان دیگری بهانه گیر می شوند. معمولا ناکامی در کودکان زمانی اتفاق می افتد که دیگران حرف آن ها نمی فهمند یا  در مورد کاری بیشتر از حد توانشان تقلا می کنند.از دیگر مسائلی که باعث بهانه گیری کودکان می شود وجود تعارض در اوست. مثلا یک روز که غذایی را نمی خورد برایش با مهربانی غذای دیگری مهیا می کنید اما در روز دیگر که از خوردن غذا امتناع می کند با او برخورد می کنید. این تعارض باعث ناکامی در کودک می شود.

نکات اساسی درباره بازی با کودک

بازی با کودک

ارزش بازی های کودکانه را دست کم نگیرید چون:

۱٫ کودکان از طریق بازی یاد می گیرند:
کودکان از طریق بازی مهارت های شناختی خود را گسترش می دهند مانند حل مساله یا مهارت های ریاضی وقتی وانمود می کنند که صاحب یک فروشگاه مواد غذایی هستند.
کودکان از طریق بازی توانایی های فیزیکی خود را تقویت می کنند مانند حفظ تعادل بدن.
کودکان از طریق بازی واژگان جدید یاد می گیرند.

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

۱۰ غذای عالی برای رشد کودکان کم وزن

تعذیه-کودکان-کم-وزن

یک رژیم غذایی مغذی و متعادل یکی از مهم ترین نکته ها برای کودک در حال رشد است. کودکان انرژی و مواد مغذی بالاتری نیاز  دارند  که متفاوت از بزرگسالان است. در مرحله رشد، بدن نیاز  به ویتامین ها و مواد معدنی خاص برای رشد مناسب دارد.شیوه زندگی و مشغله کاری والدین سبب شده است که زمان مناسبی برای  تغذیه سالم کودک نداشته باشند. اما فست فود و بسیاری از وعده های غذایی آماده  دارای مواد مغذی نیستند  و اغلب چربی و قند محتوای بالا سبب چاقی کودکان می شود.اگر شما هم زمان کافی برای طبخ غذای سالم برای کودک ندارید، حداقل مطمئن شوید کودک  غذای ناسالم نخورد.غذاهای طبیعی خواص سالم زیادی دارند ، از جمله مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها هستند. به علاوه،  به راحتی قابل هضم هستند و بدن را سالم نگه می دارد.

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

باید ها و نبایدها در صحبت با بچه ها

نگویید:

۱-این چای خیلی داغه و دستت رو می سوزونه!

۲-اگه دست کثیفت رو توی دهانت بکنی، توی دلت جوجو درمیاد!

۳-دست به لیوان نزن، الان می افته!

.

.

.

بگویید:

۱-این چای خیلی داغه.

۲-دست کثیف می تونه همه رو بیمارکنه.

۳-یه لیوان روی میزه.

.

.

.

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

کودکانی-شاد

یکی از بهترین هدایایی که پدر و مادر می توانند به فرزندانشان بدهند، امکان شاد زیستن و شاد بودن آن هاست. برای شاد بودن، به ثروت و دارایی فراوان نیازی نیست، بلکه می توان با ساده ترین و پیش پا افتاده ترین وسایل و امکانات نیز کودکان را شاد کرد.

بچه هایی که بتوانند احساسات و عواطف شاد درونشان را بشناسند، می توانند آن را در سراسر زندگی خود حفظ کنند. شادی کودکان موجب تقویت روحیه، انگیزه، عزت نفس و پایداری آن ها می شود.

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

عوامل پديد آورنده اضطراب در کودکان و روش های رفع آن

عوامل پديد آورنده اضطراب

یکی از اختلال های دوران کودکی، اضطراب است که اگر به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد. ترس و تشویش، شیوع اضطراب در کودکان را پایه ریزی می کند و در صورتی که این ترس ها، بیمار گونه نباشد، به صورت طبیعی خود را نشان می دهد…

براي كودكي كه نميتواند به آرامي بنشيند و توجه كند، بزاي مدرسه آماده شود و در كلاس يا خانه تمركزش را حفظ كند مشكلات زيادي به وجود خواهد آمد. اما اين علايم هميشه به اختلال بيش فعالي- نقص توجه ربط داده نمي­شوند، مشكل شايد اضطراب باشد!

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

اضطراب-و-کودکان

یکی از اختلال های دوران کودکی، اضطراب است که اگر به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد. ترس و تشویش، شیوع اضطراب در کودکان را پایه ریزی می کند و در صورتی که این ترس ها، بیمار گونه نباشد، به صورت طبیعی خود را نشان می دهد…

براي كودكي كه نميتواند به آرامي بنشيند و توجه كند، براي مدرسه آماده شود و در كلاس يا خانه تمركزش را حفظ كند مشكلات زيادي به وجود خواهد آمد. اما اين علايم هميشه به اختلال بيش فعالي- نقص توجه ربط داده نمي­شوند، مشكل شايد اضطراب باشد!

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

تئاتر و کودکان

به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران هرگونه سرمایه گذاری مادی و معنوی و برنامه‌ریزی عمیق و دراز مدت جهت رشد و اعتلای جامعه می‌بایست با کودکان آغاز شود. کودکانی که وارث و حافظ تمدن آینده‌اند. بنابراین هرقدر کودکان به لحاظ رشد ذهنی و ادراک معنوی غنی و پربار گردند در حقیقت تمدن انسانی پربار می‌شود.

 

دکتر قطب‌الدین صادقی، نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر ویژگی عمده تئاتر کودکان را به فعالیت درآوردن خرد و قوه تعقل آنان دانسته و چنین می‌گوید:”ویژگی درام برای کودکان و نوجوانان ارتباط با عقل تماشاگر و به فعالیت درآوردن خرد کودک است. جوهر فکری درام کودک را در یک کلام می‌توان حل مشکلات قهرمان به یاری عقل کودک دانست.” ایشان در ادامه سخن خود اظهار می‌کند: “مهمترین ویژگی تئاتر کودک و نوجوان تعلیم دادن نیست بلکه کشف کردن است.”

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

خلاقیت کودکان با نقاشی


فکر می کنید کشیدن نقاشی در کودکان تاثیرگذار است؟

 


نقاشی پلی برای برقراری ارتباط با درون کودکان است. آنها دنیای شخصی خود را می آفرینند و واقعیت ها را همان گونه که می دانند و می شناسند، می کشند. در واقع آن ها نه فقط آن چه را می بینند ؛ بلکه آن چه را از جهان پیرامون درک می کنند، می کشند، به همین دلیل نقاشی ها با تصویر بزرگسالان متفاوت است.

 


کودک به طور ذاتی هر چه را از اطراف می گیرد به شکل بازی و نقاشی و کارهای عملی باز تولید می کند. مثلاً یک دختر کوچک، صحبتت های مادرش را که به او گفته است، برای عروسکش می گوید. خاطرات، ذهنیات، علائق، ترسها و نگرانی هایش را، که به او منتقل گردیده با نقاشی و بازی بازگو و از خود گذر می دهد و این گونه ذهنش را تخلیه نموده و به اصطلاح روانشناسان “فنگ شویی” می کند که این عمل تضمین کننده سلامت روان او خواهد بود.

 


در بین فعالیت های کودک نقاشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چون تماماً از درون کودک سرچشمه می گیرد. والدین و مربیانن نباید با دخالت از روی ناآگاهی در کار کودک و با آموزش و یا تصحیح نقاشی او، این روند تخلیه روانی را تخریب کنند. آنها با این کار روزنه ی خروجی ذهن کودک را می بندند و موجب انباشتگی ذهن او می شوند که این باعث بروز عوارضی است که عمل “خود درمانی” به وسیله نقاشی را قطع می کند.

 

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

همایش

برگزاری همایش ها و نشست های علمی و آموزشی در رشد و اعتلای فرهنگ جامعه نقشی بی بدیل دارند. اما قبل از هرگونه برنامه ریزی باید این را در نظر داشت که هدف از این همایش و نوع همایش چیست .همایش میتواند بنیادی , کاربردی و یا توسعه ای باشد.شکل همایش میتواند بصورت سمینار ,   کنگره  و یا گفتمان میزگرد باشد. 

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

بازاریابی-رویداد1

مهمترین کار در یک رویداد  خوب پیدا کردن زمان و مکان مناسب هست. که در مقاله چگونه یک همایش خوب برگزار کنیم میتوانید مطالعه کنید.بعد از همه اینکار ها نوبت به این میرسه که رویداد خود را به افراد مورد نظرتون معرفی و برای بازدید از این رویداد بازاریابی کنید در ادامه این مقاله کی بریم شما رو با روش های بازاریابی  یک رویدا د آشنا می کند.اول از همه مخاطبین این رویداد را شناسایی کنید. حوزه کاری رویدادتون را بشناسید. آیا این رویداد درحوزه علمی پژوهشی ، سرگرمی ، آموزشی و… هست ؟

بعد از شناسایی حوزه کاری و مخاطبین مهمترین کارها انجام شده و حالا از خودتون باید بپرسید که چگونه تبلیغات هدفمند انجام بدهم؟ که علاوه بر صرف هزینه کم بازده بالا و یا جذب مخاطب بیشتری داشته باشم. برای پاسخ به این موضوع کی بریم  این مقاله رو جمع آوری کرده که به راحتی بتونید هدفمند رویدادتون رو به تبلیغات بگذارید

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

درآمدتان-را-رویایی-کنید

اگر  کارتان به تکرار افتاده است و درآمد خوبی که انتظارش را دارید به دست نمی آورید ، در همین شروع تکنیک های زیر را به کار ببرید:

  • در زمان بحران، تبلیغات گسترش می یابد نه کاهش، پس همین حالا فکر کنید که کدام تبلیغاتی برای شما مناسب است.
  • برندسازی یکی از مهم ترین بخش های مورد توجه و تمرکزدر هر کسب و کاری است که منجر به ایجاد تمایز با رقبا می شود

برای ادامه مقاله کلیک کنید…

وبینار وب سمینار


تابه امروز مطمئنا در کنفرانس ها و سمینارهای متعددی شرکت نموده اید و بنا به اعتبار و درجه اهمیت آنها، از مطالب جدید، اطلاعات و تحقیقات مربوط به موضوع بحث استفاده کرده اید و متوجه  شده اید که برگزاری یک سمینار تا چه حد هزینه بر بوده و دارای مشکلات خاصی اعم از محدود شدن به  یک فضای خاص،  محدودیت  شرکت کنندگان ، هماهنگی های لازم در خصوص برگزاری به موقع با سایر ارگان ها،  محدودیت زمان و مکان ، دور بودن شرکت کنندگان از محل برگزاری و نرسیدن به موقع  به سمینار و مشکلات این چنینی باعث شد تا بحث جدیدی  به عنوان وبینار آغاز شود حال تصور کنید این امکان بوجود بیاید که با صرف وقت و هزینه ای اندک و بدون متحمل شدن مشکلات ترافیکی، محدودیت های جغرافیایی و حتی در زمان های مناسب تر، در سمینارها، رویدادها، کنفرانس ها و نشستهای علمی شرکت کرد و از دانش این رویدادها با کمترین هزینه و بالاترین اثربخشی بهره مند شد.

 

برای ادامه مقاله کلیک کنید…